Přiští zastávka: Praha!
Chystáte se do Prahy a nemáte ponětí o systému veřejné dopravy? Určitě vás překvapí jeho jednoduchost a užitečnost, ať už se potřebujete dostat do práce, školy nebo byste ho rádi využili k cestě za pražským nočním životem.
Využití veřejné dopravy při pochůzkách je jedním z nejlepších způsobů jak poznat úžasnou stověžatou Prahu.
Jelikož je systém veřejné dopravy efektivní, levný a rychlý, spousta lidí mu dává přednost před soukromými auty a taxíky.
Brzy si uvědomíte, jak sebevědomě a jistě se po Praze pohybujete. Systém se skládá z rozsáhlé sítě metra, tramvajových a autobusových linek, které pokrývají většinu města a předměstí.
Nejoblíbenějším způsobem dopravy jsou tramvaje a metro. Metro je v provozu do půlnoci. V hlavní dopravní špičce jezdí se 3-4 minutovými intervaly a mimo špičku s 5-10 minutovými intervaly. Tramvaje jsou načasovány stejně a také jezdí do půlnoci. Po půlnoci je střídají noční tramvaje.
Metro je v rámci města nejrychlejší způsob dopravy. Je tvořeno pouze třemi trasami, tudíž se v něm dá jednoduše zorientovat. Zelená trasa A jede ze západu na východ a spojuje Prahu 10 s Prahou 6. Žlutá trasa B také jezdí ze západu na východ a spojuje Prahu 5 a 9. Červená trasa C jede ze severu na jih a spojuje Prahu 4 a 11.
Přestupní stanice Muzeum (trasa A a C), Můstek ( trasa A a B) a Florenc ( trasa B a C) jsou všechny situovány v centru města. Metro je v provozu od 5:00 do půlnoci. Časový interval mezi jednotlivými odjezdy je přibližně 2-3 minuty v hlavním čase v pracovních dnech a jinak 4-10 minut mimo hlavní časovou špičku. Když pojedete tramvají, doveze vás pravděpodobně blíže k vašemu cílovému bodu než metro, které bývá dál. Tramvaje jezdí od 4:30 do půlnoci a výhodami využití tramvaje jsou možnost lépe poznat hlavní město a třít si lokty o místní obyvatelé (tramvaje bývají v časové špičce často přeplněné).
Autobusy vás zavezou do třetí zóny, kam tramvaje ani metro nejezdí. V městské hromadné dopravě se lidé neptají, jestli je místo vedle vás volné, ale jednoduše si sednou, než ho zabere někdo jiný. Naopak je běžné vstát a přenechat místo starému člověku nebo rodičům s malými dětmi. Některé babičky jsou tak drzé, že vás z místa jednoduše vyhodí!. Pití alkoholu v metru, tramvaji nebo autobusu je zakázáno.
Na přechodech mají chodci přednost, ale je lepší počkat než auta zastaví, protože někteří řidiči pravidla nerespektují. Naopak tramvaje mají přednost, a proto když budete chtít přejít přechod a pojede tramvaj, nechte ji raději projet.
Chcete využít plnou výhodu pražského nočního života? Nepotřebujete taxík! Noční tramvaje a autobusy jezdí od půlnoci do 4:00. Noční tramvaje jsou očíslovány 51-59 a autobusy 501-512. Jízdní řády autobusů a tramvají jsou umístěny na jednotlivých zastávkách. Vždycky je moudřejší zastávky ve vašem okolí nejprve prozkoumat, než vyrazíte ven.
Noční tramvaje jsou často zaplněné společensky unavenou českou a mezinárodní mládeží a můžete bez problémů navázat přátelskou konverzaci se sympatickou neznámou osobou.
Jedním z mála negativ jízdy tramvají v Praze je hrozivý zápach bezdomovců, kteří mají tendence využívat pražský dopravní systém zejména v časných ranních hodinách.
Co se týče jízdného, je v nabídce široká škála jízdenek a průkazek podle vašich potřeb. Pražská hromadná doprava nabízí dva typy jednosměrných jízdenek. Jízdenku si musíte zakoupit předtím než nastoupíte do metra, tramvaje nebo autobusu.
Jízdenky si můžete pořídit ve žlutých výdejních automatech, které jsou i v angličtině a naleznete je na všech zastávkách metra, hlavních zastávkách tramvají, trafikách, kioscích, hotelech a v informačních centrech. Ujistěte se, že jste si označili jízdenku ve žlutých automatech u vstupu do všech zastávek metra a tramvají.
Cena jednosměrné jízdenky je 32 Kč a platí 90 minut po označení v metru, tramvaji, autobusu a lanovce. Jednosměrná jízdenka, která stojí 24 Kč, platí po označení 30 minut pro metro, tramvaje, autobusy a lanovku. Zlevněné jízdné pro děti ve věku od 10ti do 15ti let je 16 Kč a 12 Kč a jejich věk musí být prokázán. Můžete si také koupit krátkodobou jízdenku pro turisty – buď 24 hodinovou za 110 Kč (55 Kč pro děti ve věku 10 až 15 let) nebo 3denní za 310 Kč. Pokud ale žijete a studujete v Praze, je výhodnější si zakoupit dlouhodobou průkazku.
Pro studenty (19-26 let) stojí měsíční průkazka 260 Kč, čtvrtletní 720 Kč a pětiměsíční 1200 Kč. Pokud chcete zažádat o studentskou slevu, musíte doložit potvrzení o studiu nebo ISIC. Pro dospělé (19 a víc) stojí měsíční 550 Kč, čtvrtletní 1480 Kč a pětiměsíční 2450 Kč. Tyto průkazky se nemusí označovat a můžete je koupit na prodejních místech v metru. Mnoho z nich je umístěno v hlavních stanicích jako je Můstek, Muzeum, Anděl a Florenc.
Nedávno byla zavedena nová efektivní metoda jízdného. Jestli máte české mobilní číslo, můžete si zakoupit standardní jízdenku za 24 Kč nebo 32 Kč tím, že pošlete SMS zprávu z vašeho mobilního telefonu s textem „DPT“ (ujistěte se, že jste napsali číslo 24 v případě, že chcete levnější jízdenku) na číslo (+420) 902 06. Během pár minut vám přijde SMS jízdenka. Poplatek bude odečten z vašeho měsíčního mobilního účtu nebo předplaceného kreditu telefonu. Kdykoliv během vašeho času v metru, tramvaji nebo autobusu může být vaše jízdenka kontrolována revizory jízdenek.
Revizor jízdenek je oprávněn vás požádat o předložení platné jízdenky, zabavit neplatné jízdenky a dát vám pokutu (1000 Kč, 800 Kč pokud zaplatíte na místě), pokud cestujete bez platné jízdenky. K prokázání identity nosí inspektoři žluto-červený odznak. Vydávají doklad k výši pokuty.
Vždy se ujistěte, zda máte u sebe platnou jízdenku nebo průkazku a občanský průkaz. Spousta revizorů je nemilosrdných, když přijde na placení pokuty.
Věříme, že po pár výletech si zvyknete na systém hromadné dopravy, který může být příjemnou součástí vašeho pobytu v Praze.
Užijte si jízdu!
Pro více informací se podívejte na webovou stránku Dopravního podniku hlavního města Prahy: www.dpp.cz